OdporúčameZaložiť web alebo e-shop
aktualizované: 14.02.2014 07:04:23 

A predsa som rýchlejší...

Kamene

Nález poškodeného kameňa, Echt Belgischer Olstein Extra - Extra

V apríli 2009 som u priateľky našiel belgický brúsny kameň po jej dedovi. Bol v zúboženom stave. Odštiepený roh po páde a ryhy po brúsení kuchynských nožov sa na ňom podpísali.

  

 

Tenšia biela časť je skvelý brúsny kameň, niektorí ho volajú coticule. Väčšia hnedá časť je z menej kvalitného kameňa, ktorý slúži iba ako nosná časť na držanie. Hnedá časť je porózna a má vady.

Nález poškodeného šedého brúsneho kameňa

Ten istý rok som našiel po svojom dedovi ďalší brúsny kameň na britvu. Je z šedého kameňa. Je kvalitnejší ako hnedý podkladový kameň na belgičanovi, ale menej kvalitný ako biely belgický kameň.

Nálezný stav bol horší ako u predošlého kameňa. Ryhy po brúsení nožov boli 3mm hlboké.

Oprava poškodených kameňov

V auguste 2011 som sa podujal na renováciu oboch kameňov. Ako brúsna podložka poslúžila mramorová doska. Brúsil som postupne na papieroch 120 - 180 - 240 - 300, čo bolo suché brúsenie na odobranie poškodeného povrchu a na vodných papieroch 400 - 600 - 1200 na vyleštenie povrchu. 

Výsledkom sú dva krásne brúsne kameňe. Šedý kameň má dva prirodzené kazy, ale je kvalitnejší ako podkladový hnedý kameň z "belgičana".

 

 

 

Hnedá časť z belgického kameňa je málo kvalitná. Je porózna aj pri pohľade voľným okom. Akokoľvek som brúsil, vždy sa objavili nové kazy. Naozaj slúži iba na držanie a ko podklad. Biela časť, tzv. coticule je prvotriedna. Žiaden kaz, hladký povrch, tvrdý materiál.